Rus Kozmonot Uzayda En Fazla Zamanı Harcayarak Rekor Kırdı

Rus kozmonot Oleg Kononenko yörüngede 878 günden fazla, yani neredeyse iki buçuk yıl geçirerek uzayda en uzun süre kalma rekorunu kırdı. 59 yaşındaki Kononenko rekoru, beş uzay yolculuğunun ardından 2017 yılında emekli olan vatandaşı Gennady Padalka’dan kaptı.

Dünya’nın yaklaşık 402 kilometre yukarısındaki Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’nda bulunan ve son görevi geçen yılın Eylül ayında başlayan Kononenko’nun, yörüngede 1.110 güne kadar uzanan rekoruyla yedi ay içinde Dünya’ya dönmesi bekleniyor.

Uzaya ilk kez 2008 yılında uçan kozmonot, Rus haber ajansı Tass‘a, “Uzaya rekor kırmak için değil, sevdiğim şeyi yapmak için uçuyorum. Çocukluğumdan beri kozmonot olmayı hayal ettim ve arzuladım.” dedi. Kononenko, görüntülü aramaların ve mesajlaşmanın yeryüzündeki ailesi ve arkadaşlarıyla iletişim halinde kalmasını sağladığını söyledi.

Bir NASA astronotu tarafından uzayda biriktirilen en fazla gün sayısının şu anda emekli Amerikalı astronot Peggy Whitson’ın dört görevde kaldığı 678 gün olduğunu not olarak düşelim.

Bu arada, tek başına en uzun süre kalma rekoru, 1990’ların ortasında Mir uzay istasyonunda 437 gün 18 saat yaşayan Rus kozmonot Valeri Polyakov’a ait. Amerikalı astronot Frank Rubio, yörüngede 371 gün geçirdikten sonra Eylül ayında eve döndüğünde NASA astronotları için yeni bir tek kalış rekoru kırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir