Mevduat faizlerindeki düşüş trendi geçen hafta sona erdi

T24 Ekonomi Servisi

Mevduat faizlerindeki düşüş trendi geçen hafta sona erdi. Son 1,5 ayda 14 puan gerileyen 1-3 ay vadeli TL mevduatta ortalama faiz, 11 Ağustos haftasında yüzde 29’un üzerine çıktı.

Merkez Bankası’nın verilerine göre 11 Ağustos haftasında ortalama TL mevduat faizleri, 6 hafta sonra ilk kez yükselişe geçti. 23 Haziran haftasında yüzde 31’e kadar çıkan 1 aya kadar vadeli TL mevduatta ortalama faiz, geçen hafta sınırlı bir artışla yüzde 23,01’e yükseldi.

1-3 ay vadeli TL mevduatta ortalama faiz ise 1 puandan fazla artarak yüzde 29,06’ya ulaştı. 3 aya kadar vadeli TL mevduatta ortalama faiz, 23 Haziran haftasında yüzde 42’ye dayanarak son yılların rekorunu kırdı.

3-6 ay vadeli TL mevduatta ortalama faiz ise geçen hafta yüzde 24,85’ten yüzde 25,29’a çıktı.

Aynı dönemde 1 yıla kadar TL mevduatta ortalama faiz yaklaşık 2 puan düşerek yüzde 20’nin altına gerilerken 1 yıldan daha uzun vadeli TL mevduatta faiz ise yüzde 18,56’ya ulaştı.

Merkez Bankası Başkanı vurgu yapmıştı

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, kamuoyu önündeki ilk enflasyon raporu sunumunda mevduat faizlerindeki düşüşe vurgu yapmıştı.

Erkan konuyla ilgili olarak, “Haziran’daki ilk PPK kararımızdan evvel politika faizi yüzde 8,5 iken mevduat faizi ortalamada yüzde 40’ın üzerine çıkmıştı. Haziran PPK kararının parçası olarak, faiz artırımının yanı sıra makro ihtiyati çerçevede sadeleşme sürecinin ilk adımını mevduatlarda, menkul kıymet tesisi uygulaması ile devreye aldık. Bu adımların hemen akabinde 3 aya kadar vadeli mevduat faizi yaklaşık 12 puan gerileyerek yüzde 30 seviyelerine gelmiştir” diye konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir