Rusya’dan sonra Suudi Arabistan: ‘Tavan fiyat varsa petrol yok’

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama olasılığının olduğunu söyleyerek, “Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız” açıklamasında bulundu.

AA’nın Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’dan aktardığına göre, Enerji Bakanı Bin Selman, ülkesinin petrol üretimini azaltacağını kaydetti. “Diğer ülkeler de aynı uygulamayı yaparlarsa şaşırmam” diyen Suudi Arabistan Enerji Bakanı, “NOPEC” tasarısı ile tavan fiyat dayatmanın genişletilmesi arasında büyük bir fark olduğunu belirterek, ‘bunun petrol piyasası üzerindeki potansiyel etkilerinin benzer olduğunu’ söyledi.

‘BU TÜR POLİTİKALAR PİYASA İSTİKRARSIZLIĞINI ARTIRACAK’

Ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama olasılığının olduğunu aktaran Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, “Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız. Bu tür politikalar, netlik ve istikrara büyük ihtiyaç duyulan bir zamanda yeni riskler ve daha fazla belirsizlik getiriyor. Bu tür politikaların kaçınılmaz olarak piyasa istikrarsızlığını ve dalgalanmaları artıracağını yeniden vurguluyorum” dedi.

Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) karşı “Petrol Üreten ve İhraç Eden Kartellere Hayır (NOPEC)” adlı yasa tasarısı ilk defa 2000 yılında ortaya çıkmış ve yasalaşması için daha önce 16 kez ABD Kongresi’ne sunulmuştu.

RUSYA, YAPTIRIMLAR SONRASI BENZER BİR AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Öte yandan, 24 Şubat 2022’den bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaşmaya varmasının ardından Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak 4 Aralık 2022’de bir açıklama yaparak tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve petrol ürünleri satmayacaklarını belirtmişti. Novak, “Tavan fiyat araçlarının kullanımını yasaklayacak mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz” demişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir