Moldova’da Avrupa’ya entegrasyonun desteklenmesi amacıyla miting yapılacak

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, ülkesinin Avrupa’ya entegrasyonunun desteklenmesi amacıyla 21 Mayıs’ta miting düzenleneceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Sandu, Moldova halkına hitap etti.

Rusya’nın Ukrayna yönelik başlattığı savaşı sürdürdüğünü ve Avrupa’yı zayıflatmaya çalıştığını belirten Sandu, “Moldova, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı anlamsız savaş için büyük bir bedel ödüyor. Kremlin tarafından yapılan şantaj, enerji kaynaklarının fiyat artışına neden oldu. Bundan dolayı tüm ürün ve hizmetlerin fiyatları da arttı. 24 Şubat 2022 itibarıyla herkesin hayatı değişti, daha zor ve pahalı hale geldi, insanlarda fazlasıyla endişe oluştu.” ifadelerini kullandı.

Sandu, hükümetin ülkede barış ve istikrarın sağlanması için elinden geleni yaptığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Ülkemizde hala bizi savaşla tehdit edenler var. Zaman, doğru yolu seçtiğimizi ve Moldova’daki durumu istikrarsızlaştırmayı hayal edenlerin başarısız olduğunu gösteriyor. Halkımız da sağduyulu olduğunu gösterdi ve alçakların tuzağına düşmedi. Ancak istikrarı bozma girişimlerinin finanse edilmesi için kirli paralar ülkemize akmaya devam ediyor.”

Söz konusu paralarla ülkedeki sisteme müdahale edildiğini ve protestoların finanse edildiğini vurgulayan Sandu, bazı siyasi grupların Moldova’nın Avrupa’ya entegrasyonunu engellediğini söyledi.

Ülkesinin önemli bir yol ayrımında bulunduğuna dikkati çeken Sandu, Moldova’nın Avrupa’ya entegrasyonunun desteklenmesi amacıyla büyük çaplı mitingin düzenleneceği bilgisini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Sandu, “Halkımızı saygı, istikrar ve ekonomik işbirliğine dayalı bir Avrupa ailesinin parçası olma kararlılığımızı, bu toprakların tek sahibinin Moldova halkının olduğunu göstermeye çağırıyorum. Avrupa için halk meclisi, Büyük Millet Meclisi Meydanı’nda 21 Mayıs’ta düzenlenecek.” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*