Dünyanın Pink Floyd dinleyen depremzede olarak tanıdığı Serkan Sincan’ın hikayesi… Tribün fanatiğiydim

Deprem bölgelerinde yavaş yavaş normale dönme çabaları verilirken sosyal medyada yayınlanan bir video gündem oldu. Hatay’da kaydedildiği belirtilen görüntülerde bir vatandaşın, antikacı dükkanının önünde oturduğu, dünyaca ünlü Pink Floyd müzik grubunun müziğini sokaktakilere dinlettiği görüldü.

Milliyet muhabiri Şahin Bayar, o isim Mehmet Serkan Sincan’la görüştü. Hikayesini yazdı:

“Burası depremlerin yıktığı Antakya’nın tarihi Kurtuluş Caddesi. Sarı kazaklı yüzü traşsız bir adam, duvarına Türk bayrağı ve Atatürk posteri asılı dükkanı önünde koşturuyor. Ya elinde bir süpürge kaldırımı temizliyor ya saksıdaki çiçeğe su döküyor ya da ilgi istediği her halinden anlaşılan bir kediyi besliyor. Şarkılar bittikçe de kasedi değiştiriyor. İstek parça bile çalıyor. Tüm çabası, “Buradan gitmiyoruz; Antakya’da hayat devam etmeli” mesajı vermek. Ulusal ve uluslararası basın ile sosyal medyada gündem olan bu adam, ‘Eskici ve Nostalji’ dükkanının sahibi Mehmet Serkan Sincan.

Aslında Sincan’ın Antakya’dan gitmeme kararı yeni değil. 2010’da, 20 yıl yaşadığı Alanya’dan Antakya’ya döndüğünde bu kararı almış. “Biz gurbette ölünce cenazemizi toprağımıza getirip Antakya’ya defnediyorlar. Ben diri dönmeye karar verdim” diyor. Depremden 3 gün sonra az hasarlı dükkanını açan Sincan’ın hayatının büyük bir bölümü turizmcilik yaptığı Alanya’da geçmiş. 50 yaşındaki Sincan, “Alanya’da turizm sektöründe edindiğim deneyimleri Hatay’da hayata geçirmek istiyordum. Hatay’ın dünya turizmine açılacak bir şehir olacağını hep söylüyordum. Ve bu öngörüm benim yanıltmadı” diyor.

Tribünlerin fanatiği

Mehmet Serkan Sincan’ın sporla da arası iyiymiş. Hatta fanatik bir taraftarmış: “Gençlik yıllarında tribünlerde ben de vardım. Hatay’ın Cadde grubunun ilk tribününü biz kurduk. Adana’da okurken Adana Demirspor’un Şimşekler grubunda vardık. Tuttuğumuz takım da baba takımı Fenerbahçe’ydi. Ama artık takım tutmuyorum. Fanatikliği, kavgayı, dövüşü Kur’an okuduktan sonra bıraktım. 20 yıl önce bunlara tövbe ettim.”

Neden gittik neden kaldık

“Dindar mısınız?” sorusuna ise “Dindar demeyelim. İmanlı bir tarafım var. Güçlü bir imanım var. Bu beni ayakta tutuyor. Başka türlü nasıl olacak? Bu kadar ölüm var. Bu kadar dost kaybettik. Başka türlü nasıl ayakta duracağız?” diyor.

Nostaljik bir adamım

Depremden önce de dükkanında müzik çalındığını anlatan Sincan, “Bizde hep müzik vardı. Nostajik bir adamım. 80’ler-90’ları seviyorum. Bu dükkanı açtıktan sonra tanımadığım bir sürü sanatçı tanıdım. Esin Afşar, Şecaattin Tanyerli, Neşet Ertaş, babası Muharrem Ertaş… Bunları mutlaka öneriyorum. Normal rutine dönmek zorundayım. Ortada bir sürü yetim, öksüz, gariban, korkmuş insanlar var. Bir vali yardımcımız geldi 10 gün önce, çok beğendi, dükkanı gezdi, ‘Serkan bir de elektrik olsa ve müzik yapsan ne güzel ve motivasyon olur’ dedi. Çok şükür 2 gün önce elektrik bağlandı ve müzik yayınına geçtik. Pink Floyd’u gençliğimde çok fazla dinleyen bir adam değildim fakat biz 90’ların çocuğuyuz. Pink Floyd’un birkaç şarkısı benim için iyidir. Bazı insanlar müzik yayınını yadırgıyor ama matem 3 gündür. İnsanlara ışık olup geri dönmelerini sağlamak istiyoruz. Memleketimize sahip çıkıyoruz” diyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir